Slevy na dani a daňové zvýhodnění 2025
Snahou většiny z nás je na věcech ušetřit, a to se týká i daní. Chceme platit daně včas a ve správné výši, ale současně nechceme zaplatit víc, než je nutné. Naším cílem je daňová optimalizace v mezích zákona. Jedním ze způsobů, jak legálně snížit daňovou povinnost, jsou právě slevy na dani a daňové zvýhodnění. Slevy na dani mohou uplatnit jak fyzické, tak právnické osoby s tím, že se pro jednotlivé subjekty liší. Daňové zvýhodnění na děti mohou uplatnit pouze fyzické osoby.
Chytrý podcast společnosti Sluto na téma:
Slevy na dani a daňové zvýhodnění
Snahou většiny z nás je na věcech ušetřit, a to se týká i daní. Chceme platit daně včas a ve správné výši, ale současně nechceme zaplatit víc, než je nutné. Naším cílem je daňová optimalizace v mezích zákona. Jedním ze způsobů, jak legálně snížit daňovou povinnost, jsou právě slevy na dani a daňové zvýhodnění. Slevy na dani mohou uplatnit jak fyzické, tak právnické osoby s tím, že se pro jednotlivé subjekty liší. Daňové zvýhodnění na děti mohou uplatnit pouze fyzické osoby.
Je třeba si uvědomit, že pojem sleva na dani nebo daňové zvýhodnění může snížit částku samotné, předtím vypočtené daně (tedy vlastně odvod státu), na rozdíl od nezdanitelných částek, které snižují pouze základ pro výpočet daně z příjmů.
Nejprve se zaměříme na fyzické osoby. Jak jsme si již řekli, fyzické osoby mohou uplatňovat slevy na dani a daňové zvýhodnění na děti. V roce 2024 došlo k výrazným změnám v oblasti slev na dani. Jednalo se o zrušení slevy za umístění dítěte (takzvaného školkovné), slevy na studenta a došlo k výraznému omezení slevy na manžela. V současnosti je tedy možné u fyzických osob uplatnit slevu na poplatníka, slevu na manžela, základní slevu na invaliditu, rozšířenou slevu na invaliditu, slevu na držitele průkazu ZTP/P a daňové zvýhodnění na dítě. Veškeré tyto slevy a daňové zvýhodnění kromě slevy na manžela lze uplatňovat na měsíční bázi v rámci příjmů ze závislé činnosti. Aby byly zaměstnanci uplatňovány slevy na dani a daňové zvýhodnění v rámci mzdy, je třeba, aby zaměstnanec u zaměstnavatele podepsal Prohlášení poplatníka daně z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti pro dané zdaňovací období. Tento formulář je ve společnosti též známý jako „růžovka“ nebo „růžové prohlášení“, protože verze tiskopisu finanční správy je růžová.
Pokud jde o slevu na poplatníka, ta je v roční výši 30 840 korun. Měsíční výše, kterou lze uplatnit v rámci mzdy, je jedna dvanáctina, tedy 2 570 korun. Velkou výhodou této slevy je to, že se vztahuje na všechny poplatníky bez jakýchkoliv dalších podmínek. Pro uplatnění slevy na poplatníka tedy není nutné nic dokládat. Tato sleva v podstatě slouží k ochraně minimální úrovně příjmu před zdaněním. Cílem je nezatěžovat vysokým zdaněním osoby s nízkými příjmy. Ostatní slevy na dani a daňové zvýhodnění slouží k úlevě na dani osobám, které se nacházejí v nějak znevýhodněné situaci.
Sleva na manžela je v roční výši 24 840 korun. Pokud má manžel přiznán nárok na průkaz ZTP/P, sleva je ve dvojnásobné výši, tedy 49 680 korun. Tuto slevu lze uplatnit v případě, že poplatník žije ve společně hospodařící domácnosti s manželem a vyživovaným dítětem poplatníka, které nedovršilo věku 3 let a manžel poplatníka nemá vlastní příjem přesahující 68 000 korun za zdaňovací období. Slevu na manžela lze tedy uplatnit až v rámci ročního zúčtování daně u zaměstnavatele nebo v rámci individuálního přiznání k dani z příjmů fyzických osob. Podmínka věku dítěte je splněná od měsíce narození do měsíce před měsícem, ve kterém dítě dovrší věku tří let. Kromě této podmínky je třeba splnit podmínku vlastního příjmu manžela. Určení splnění této podmínky je trochu komplikovanější, protože se do této částky započítává peněžitá pomoc v mateřství, zatímco rodičovský příspěvek ne. Do vlastního příjmu manžela se pro účely slevy též nezapočítávají sociální dávky, příspěvky na péči a na sociální služby, státní příspěvky na penzijní produkty, studijní stipendia, příjmy, které vznikly jako důsledek porušení podmínek osvobození příjmu nebo uplatnění nezdanitelné části základu daně a příjmy, které plynou do společného jmění manželů, pokud jsou zdaňovány u druhého z manželů. Typicky tedy dochází k situaci, kdy po narození dítěte v daném roce nelze uplatnit slevu na manžela právě z toho důvodu, že manžel pobírá peněžitou pomoc v mateřství a její celková výše v daném zdaňovacím období přesáhne částku 68 000 korun. Manželem se pro účely této slevy na dani rozumí i registrovaný partner.
Základní sleva na invaliditu je v roční výši 2 520 korun. Měsíční výše, kterou lze uplatnit v rámci mzdy, je jedna dvanáctina, tedy 210 korun. Tuto slevu může uplatnit poplatník, kterému byl přiznán invalidní důchod pro invaliditu prvního nebo druhého stupně. Tato sleva trvá i při zániku nároku na invalidní důchod, jestliže důvodem zániku nároku byl vznik nároku na starobní důchod.
Rozšířená sleva na invaliditu je v roční výši 5 040 Kč. Měsíční výše, kterou lze uplatnit v rámci mzdy, je jedna dvanáctina, tedy 420 Kč. Tuto slevu může uplatnit poplatník, kterému byl přiznán invalidní důchod pro invaliditu třetího stupně nebo jiný důchod z důchodového pojištění, pro jehož přiznání je nutná invalidita ve třetím stupni. Tato sleva též trvá i při zániku nároku na invalidní důchod nebo jiný důchod, jestliže důvodem zániku nároku byl vznik nároku na starobní důchod.
Sleva na držitele průkazu ZTP/P je v roční výši 16 140 korun. Měsíčně lze tedy uplatnit jednu dvanáctinu, tedy 1 345 korun. Tato sleva náleží poplatníkovi, kterému byl přiznán nárok na průkaz ZTP/P.
Výše uvedené slevy na dani, což je pojem odlišný od pojmu daňové zvýhodnění, mají společné to, že o jejich výši lze snížit vypočtenou daň před slevami, a to maximálně na nulu. V případě, že jsou slevy na dani vyšší než vypočtená daň před slevami, poplatníkovi rozdíl není vrácen v podobě daňového bonusu. Naproti tomu daňové zvýhodnění funguje jak ve formě slevy na dani, tak ve formě daňového bonusu. Část daňového zvýhodnění, která snižuje daň do nuly, je slevou na dani a část, která jde do plusu, je daňovým bonusem. Daňový bonus vrací finanční úřad poplatníkovi buď přímo na základě individuálního daňového přiznání poplatníka, nebo nepřímo v měsíčně mzdě, popřípadě v ročním zúčtování daně, které provede zaměstnavatel.
Daňové zvýhodnění na vyživované dítě je v roční výši 15 204 korun na první dítě, 22 320 korun na druhé dítě a 27 840 korun na třetí a každé další dítě. Měsíční částka ve výši jedné dvanáctiny je 1 267 korun na první dítě, 1 860 korun na druhé dítě a 2 320 korun na třetí a každé další dítě. Pokud je dítěti přiznán nárok na průkaz ZTP/P, zvyšuje se částka daňového zvýhodnění na dvojnásobek. Nárok na daňové zvýhodnění má poplatník, se kterým vyživované dítě žije ve společně hospodařící domácnosti. Vyživovaným dítětem se rozumí nezletilé dítě nebo zletilé dítě až do dovršení věku 26 let v případě, že se soustavně připravuje na budoucí povolání. Daňové zvýhodnění lze uplatnit nejen na vlastní dítě, ale například i na dítě manžela či vnuka za předpokladu, že je splněna podmínka společně hospodařící domácnosti. Daňové zvýhodnění na konkrétní dítě si může v daném měsíci uplatnit pouze jeden poplatník. Nárok na daňové zvýhodnění vzniká v měsíci, kdy se dítě narodilo. Jak již bylo řečeno dříve, daňové zvýhodnění lze čerpat v podobě slevy na dani a daňového bonusu s tím, že daňový bonus může uplatnit poplatník, který ve zdaňovacím období měl příjem ze zaměstnání či samostatné výdělečné činnosti alespoň ve výši šestinásobku minimální mzdy.
Pokud jde o právnické osoby, ty mohou slevy na dani uplatnit za zdaňovací období, za které je podáváno daňové přiznání k dani z příjmů právnických osob. Tyto slevy jsou pouze dvě, vztahují se na zaměstnávání zaměstnanců se zdravotním pojištěním. Sleva na dani je v roční výši 18 000 korun, a to za každého zaměstnance se zdravotním postižením, s výjimkou zaměstnance s těžším zdravotním postižením. Těžším zdravotním postižením se rozumí invalidita ve třetím stupni. U zaměstnanců s těžším zdravotním pojištěním je sleva v roční výši 60 000 korun. Tyto částky se přepočítávají dle průměrného ročního přepočteného počtu těchto zaměstnanců dle délky trvání pracovního poměru a délky pracovního úvazku. Výpočet těchto slev tedy není tak jednoduchý, jak by se mohlo zdát, protože nelze vzít prostý počet zaměstnanců se zdravotním postižením a vynásobit ho částkou slevy na dani.
Pojďme si dnešní téma zopakovat na kontrolních otázkách.
Otázka první
Kterou slevu na dani z příjmů fyzických osob nelze uplatnit měsíčně ve mzdě?
Slevu na manžela.
Otázka druhá
Jakou formou lze uplatnit daňové zvýhodnění?
Formou slevy na dani a daňového bonusu.
A otázka poslední
Na kolik dětí maximálně lze uplatnit daňové zvýhodnění za předpokladu splnění všech zákonných podmínek?
Počet není nijak omezený.
Děkujeme za vaši pozornost a budeme se těšit příště u dalšího chytrého podcastu. Na slyšenou.