Novinky ze světa daní a účetnictví 9/2025 (24.2.-2.3.)
- Lhůta pro novou povinnost podle AML zákona se prodlužuje až do 10. března 2025.
- EU připravila zjednodušení pravidel v oblasti vykazování udržitelnosti.
- Finanční správa vyjíždí do obcí, aby pomohla s podáním daňového přiznání.
- Vláda schválila návrh zákona v souvislosti se zřízením ESAP.
Finanční analytický úřad informoval o prodloužení přechodného období pro hlášení kontaktní osoby z 3. března 2025 do 10. března. Na povinné osoby, které ohlásí kontaktní osobu do 10. března, bude nahlíženo stejně jako na povinné osoby, které ohlášení kontaktní osoby stihly provést do 3. března. Důvodem je poskytnout delší lhůtu všem dotčeným povinným osobám ke splnění povinnosti, a to s ohledem na enormní nárůst podatelů v těchto dnech a zpomalení systému pro splnění povinnosti.
Komora auditorů přináší zprávu o nových návrzích Evropské komise na zjednodušení pravidel Evropské unie v oblasti vykazování udržitelnosti. Návrh s názvem Omnibus I a II zahrnuje především odklad ESG pravidel pro některé velké podniky a malé a střední podniky, snížení počtu datových bodů v rámci standardů pro podávání zpráv o udržitelnosti, zavedení prahu finanční významnosti pro vykazování v rámci EU Taxonomie a zkrácení šablon pro vykazování přibližně o 70 %. Cílem je snížit zátěž spojenou s vykazováním a zjednodušit některá složitá kritéria.
Finanční správa opět vyjíždí do obcí, aby lidem usnadnila podání daňového přiznání a poskytla odbornou pomoc. V nadcházejících týdnech finanční úřady vyšlou své specialisty do více než 130 obcí, kde nabídnou osobní konzultace a pomoc s vyplněním formulářů. Kromě toho budou k dispozici konzultační telefonní linky a prodloužené úřední hodiny na podatelnách finančních úřadů.
Jak uvádí Ministerstvo financí, vláda schválila návrh zákona, kterým se mění některé zákony v oblasti finančního trhu v souvislosti se zřízením a fungováním jednotného evropského přístupového místa (European single access point, takzvaného ESAP). Tento zákon má za cíl zavést změny potřebné pro fungování ESAP do šestnácti zákonů v oblasti finančního trhu. ESAP, který bude spuštěn v roce 2027, umožní lepší integraci kapitálových trhů v EU a poskytne drobným investorům přístup k povinně zveřejňovaným informacím v oblasti finančních služeb a udržitelnosti.
Jak uvádí Ministerstvo financí, vláda schválila návrh zákona, kterým se mění některé zákony v oblasti finančního trhu v souvislosti se zřízením a fungováním jednotného evropského přístupového místa (European single access point – ESAP). Tento zákon má za cíl zavést změny potřebné pro fungování ESAP do šestnácti zákonů v oblasti finančního trhu. ESAP, který bude spuštěn v roce 2027, umožní lepší integraci kapitálových trhů v EU a poskytne drobným investorům přístup k povinně zveřejňovaným informacím v oblasti finančních služeb a udržitelnosti.
Hospodářská komora navrhla strategická opatření pro snížení cen energií, která zahrnují:
- urychlení výstavby přeshraničních propojení,
- podporu dlouhodobých smluv typu Power Purchase Agreements (neboli dlouhodobých smluv o dodávkách elektřiny z obnovitelných zdrojů) a
- zjednodušení povolovacích procesů pro nové zdroje energie.
Komora doporučuje také snížení DPH na elektřinu a regulaci trhu s emisními povolenkami. Navíc zdůrazňuje nutnost spolupráce s vládními institucemi a podporu investic do moderní energetické infrastruktury.
Na webu Komora Plus se můžete dočíst o nejnovějším průzkumu, který se týkal zavádění umělé inteligence ve firmách. Průzkum odhalil, že 88 % firem již AI do svých procesů implementuje, avšak více než polovina z nich se obává důvěryhodnosti a kvality svých vlastních dat, která pro umělou inteligenci využívají. Firmy rovněž čelí obavám o bezpečnost dat a ochranu osobních údajů. Studie dále ukazuje, že inteligentní automatizace a konverzační AI budou klíčovými trendy v roce 2025, stejně jako rostoucí poptávka po správě dat.
Ministerstvo pro místní rozvoj připravilo sérii seminářů zaměřených na zpracování cost-benefit analýzy a řízení rizik u projektů spolufinancovaných z fondů EU. Semináře se budou konat v šesti krajských městech, doprovázeny budou online webináři. Účastníci získají teoretické i praktické znalosti o analýze nákladů a přínosů a metodách hodnocení rizik. Akce jsou bezplatné a jejich cílem je efektivní řízení projektů a zvyšování úspěšnosti čerpání evropských fondů. Termíny a místa konání prezenčních seminářů najdete na webu ministerstva pro místní rozvoj.
Společnost KPMG komentuje aktuální rozsudek Soudního dvora Evropské unie, který řešil solidární odpovědnost za dodávky bez daňových dokladů v dodavatelsko-obchodních vztazích. Soudní dvůr Evropské unie rozhodl, že společnosti vědomě umožňující podvody mohou být zodpovědné za nezaplacené daně svých odběratelů. Rozsudek zdůrazňuje důležitost prověřování obchodních partnerů, aby se předešlo zapojení do daňových podvodů, a stanovuje, že subjekty zapletené do podvodu nemohou uplatnit nárok na odpočet DPH na vstupu.