0:00
04:47

Umělá inteligence. Ještě než začneme mít strach z toho, že jejím cílem je vás nahradit, tak si určitě poslechněte tento podcast... Vše je totiž tak trochu jinak! AI je v poslední době v oboru účetnictví hodně diskutované a polarizační téma. Jedni ji vychvalují do nebes a druzí si naopak nedokážou představit její reálné uplatnění v účetní kanceláři se stovkami zpracovávaných daňových dokladů. Dá se tedy umělá inteligence v účetnictví použít a jak konkrétně dokáže účetním usnadnit práci?


Umělá inteligence. Ještě než začneme mít strach z toho, že jejím cílem je vás nahradit, tak si určitě poslechněte tento podcast... Vše je totiž tak trochu jinak! AI je v poslední době v oboru účetnictví hodně diskutované a polarizační téma. Jedni ji vychvalují do nebes a druzí si naopak nedokážou představit její reálné uplatnění v účetní kanceláři se stovkami zpracovávaných daňových dokladů. Dá se tedy umělá inteligence v účetnictví použít a jak konkrétně dokáže účetním usnadnit práci?

Když se na téma podíváme konkrétněji, hlavním cílem použití umělé inteligence v účetnictví, takovým prvním levelem, je usnadnění rutinních činností, které sice musí účetní profesionálové dělat každý den, avšak rozhodně nepatří mezi jejich oblíbené. A o čem je řeč? Ruční přepisování dat do účetního programu, nebo chcete-li datlování, prozatím k vedení účetnictví neodmyslitelně patří. A právě zde se nabízí vhodný prostor pro využití AI. Modely umělé inteligence, například český Redque a jeho aplikace Alice, dokáže už dnes práci velmi zjednodušit. Spolehlivě se totiž postará o vytěžení všech faktur a účtenek, a tím značně zjednoduší přípravu k zaúčtování.

Zaměřme se nyní na čisté zadávání dat do účetního programu. Vcelku nezáleží na tom, zda se jedná o POHODU, DUEL Ježek, Abru nebo jiný software. Do všech musí účetní, která nevyužívá AI, data z daňových dokladů ručně přenést. Na tento proces opravdu nemusíte mít vystudované účetnictví, protože zadávat data zvládne kdokoliv starší 12 let se základní znalostí práce s počítačem. Opravdu chcete, aby tuto stereotypní činnost dělala účetní, jejíž čas je často nedocenitelný? Pojďme jí poskytnout nástroj, který zadávání dat z daňových dokladů zjednoduší. Díky tomu dostane prostor věnovat se těm opravdu důležitým věcem, jako je manažerské účetnictví nebo výkaznictví.

Je pravda, že aplikace založené na umělé inteligenci nebyly před několika lety schopny reálného a skutečně efektivního využití. Získání dat z dokladu bylo zdlouhavé a hlavně nespolehlivé. Dnes se situace poměrně výrazně změnila. Moderní nástroje jsou schopné dosahovat přesnosti až 98 % a přinášet zároveň mnoho dalších benefitů – od schvalovacího workflow po archivaci. To vše za pár korun, 24 hodin denně, 7 dnů v týdnu z jakéhokoliv zařízení s připojením na internet. Dochází tak nejen k výrazným úsporám při přípravách, ale také k získání silné konkurenční výhody pro ty účetní, které se rozhodnou jít s dobou.

S přihlédnutím k praxi je nutné přiznat, že se řada účetních digitalizaci a využití umělé inteligence brání. Proč? Kombinací kopírování předchozího dokladu a datlování jsou údajně schopni zadat fakturu rychleji. Druhým argumentem je obava o bezpečnost dokladů a jejich archivace. Žijeme v době, kdy data a know-how jsou tím nejcennějším majetkem, který můžeme mít. Na jejich zabezpečení tedy musíme klást velký důraz. Nalijme si ale čistého vína, co je podle vás bezpečné uložiště? Kartotéka zamčená na zámek v nestřežené kanceláři nebo například výkonné servery společnosti Microsoft, které využívají i ty největší světové firmy? Právě s příchodem obecného trendu digitalizace účetnictví přechází jednotlivé firmy od fyzických šanonů k ukládání na vlastních serverech nebo cloudech. Umělá inteligence nám v průběhu vytěžení přidá k dokumentům časové razítko a jednotlivé dokumenty potom uloží do bezpečného cloudového úložiště. Pokud jde o první bod alá „zvládnu to rychleji“, udělejte si obrázek sami. Za přibližně 20 vteřin dojde k vytěžení dat, ověření v ARESu, archivaci, validaci položek, předkontacím a dle nastavení i k okamžitému odeslání do účetního systému. 

Nemusíte se obávat, že by vás umělá inteligence do budoucna nahradila. Práce a pozice účetní s námi naštěstí bude pořád, ale její hlavní činnost se nepatrně změní. Jednotlivé doklady už nebude muset datlovat, ale bude pouze kontrolovat přiřazení účetních informací a správné zařazení v účetním programu. Díky tomu získáte více času na tvorbu výkazů, sběr důležitých dat pro management a další velmi důležité aktivity, které jsou zásadní pro správné finanční rozhodování a řízení firem. 

Začít používat umělou inteligenci nebylo nikdy jednodušší. Nepodléhejte zbytečným tlakům masmédií nebo skeptických pseudoodborníků a vytvořte si názor sami. Celá řada aplikací nabízí možnost registrace do demoverze zdarma, kde si vše vyzkoušíte a během několika minut okamžitě zjistíte limity daného řešení. Umělou inteligenci v účetnictví přehlížet nelze a pokud ji zvládnete efektivně používat, získáváte velmi snadno značnou konkurenční výhodu a velký náskok před ostatními.

 

Pojďme si zopakovat dnešní téma na kontrolních otázkách.

Otázka první

Jaký je další benefit použití umělé inteligence kromě vytěžení dat? 

Umělá inteligence dokáže účetním pomoci nejenom se získáním dat z faktur a účtenek, ale je schopna vytěžené dokumenty archivovat na bezpečném cloudovém úložišti.

 

A otázka druhá

Jak se bude do budoucna transformovat pozice účetní využívající umělou inteligenci?

Účetní již nebude data do účetního programu zadávat ručně, ale bude pouze kontrolovat, zda nastavené procesy probíhají správně. Účetní tak o práci určitě nepřijde.

 

Děkujeme za vaši pozornost a budeme se těšit znovu u dalšího chytrého podcastu z oblasti umělé inteligence. Na slyšenou!