ViDA aneb DPH v digitálním věku

0:00
04:47

Letos v březnu Rada Evropské unie po konzultacích s Evropským parlamentem definitivně schválila balíček opatření pro DPH v digitálním věku označovaný jako „ViDA“. Jeho cílem balíčku je významně modernizovat systém DPH v Evropské unii, a tak v důsledku jeho schválení dojde k významným změnám právě v oblasti DPH. ViDA se vztahuje na všechny podnikatele, kteří prodávají zboží nebo poskytují služby v EU, bez ohledu na to, zda jsou usazeni v některém členském státě Evropské unie. Balíček se skládá ze tří základních pilířů, které v tomto podcastu probereme.


Chytrý podcast Michaela Plevy a Johany Imbr na téma:

ViDA aneb DPH v digitálním věku

Už jste slyšeli o balíčku opatření ViDA, neboli „VAT in digital age“? Pokud ne, dnešní díl našeho podcastu by vás měl zajímat. Vysvětlíme si, co je cílem tohoto balíčku a také, jaká opatření v oblasti DPH nás v této souvislosti v nejbližších letech čekají. Poslouchejte pozorně, změny jsou rozsáhlé a budou se týkat i vás.

Letos v březnu Rada Evropské unie po konzultacích s Evropským parlamentem definitivně schválila balíček opatření pro DPH v digitálním věku označovaný jako „ViDA“. Cílem tohoto balíčku je významně modernizovat systém DPH v Evropské unii, a tak v důsledku jeho schválení dojde k významným změnám právě v oblasti DPH.

Důležité je, že ViDA se vztahuje na všechny podnikatele, kteří prodávají zboží nebo poskytují služby v EU, bez ohledu na to, zda jsou usazeni v některém členském státě Evropské unie. Balíček se skládá ze tří základních pilířů, kterými jsou požadavky na digitální vykazování, ekonomika platforem a jednotná registrace k DPH. Tato opatření budou zaváděna postupně, s různými termíny zavedení od roku 2025 až do roku 2035. Pojďme se blíže podívat na jednotlivé pilíře a změny, které tento balíček přináší.

První pilíř balíčku ViDA zavádí požadavky na digitální vykazování a elektronickou fakturaci.

Již v tuto chvíli mohou členské státy zavést povinnou elektronickou fakturaci na vnitrostátní plnění. V tuto chvíli však nemáme žádné indicie, že by se čeští zákonodárci plánovali v blízké době implementovat tuto změnu i do české legislativy.  

Od 1. července 2030 bude dále zavedena povinnost vystavovat elektronické faktury ve struktuře odpovídající standardům EU pro všechny intra-komunitární transakce mezi podnikateli i vůči veřejné správě. Elektronická faktura bude muset být vystavena do 10 dnů od data uskutečnění plnění (nebo od data platby, pokud nastane dříve) a určité údaje z této faktury budou muset být digitálně přenášeny příslušným správcům daně, a to nejen ze strany dodavatele, ale také ze strany zákazníka.

Druhý pilíř balíčku ViDA se zabývá ekonomikou platforem.

Tento pilíř zavádí od 1. července 2028, nejpozději však od 1. ledna 2030, režim domnělého poskytovatele, podle nějž budou platformy odpovědné za výběr DPH z některých krátkodobých pronájmů ubytování (maximálně 30 dní) a služeb osobní dopravy. Opatření tedy cílí na platformy typu Uber, Bolt, Airbnb a další. Platforma nebude odpovědná za výběr DPH pouze v případě, že skutečný poskytovatel těchto služeb provozovateli platformy sdělí své DIČ platné v členském státě, kde je DPH splatná, a zároveň prohlásí, že odvede příslušnou daň finančnímu úřadu. Pravidlo domnělého poskytovatele se tedy v zásadě uplatní tehdy, když původní poskytovatel není plátcem DPH. Členské státy si navíc budou moci zvolit, že platforma nebude odpovědná za výběr DPH v případě, že původní poskytovatel služby vstoupí do režimu pro malé podniky.

Třetí pilíř balíčku ViDA zavádí jednotnou registraci k DPH.

Poslední pilíř balíčku ViDA zavádí změny, které povedou ke zjednodušení procesu registrace k DPH. Konkrétně půjde o rozšíření režimu jednoho správního místa na další B2C transakce, a to včetně dodávek elektřiny a zemního plynu, dodávky s instalací nebo montáží a lokální dodávky zboží a poskytnutí služeb. K tomuto rozšíření režimu jednoho správního místa dojde od 1. července 2028, ovšem s výjimkou režimu jednoho správního místa pro dodávky plynu, elektřiny, tepla a chladu, který vstoupí v platnost už 1. ledna 2027. Dále bude zaveden nový zvláštní režim jednoho správního místa pro přeshraniční přemístění vlastního zboží, jehož cílem je zabránit vícenásobné registraci k DPH v různých členských státech EU. Toto opatření může být zjednodušením pro subjekty, které přepravují své zboží mezi různými distribučními sklady napříč Evropskou unií nebo pro subjekty, jejichž produkty se vyrábí postupně v různých členských státech. Tento nový režim má od 30. června 2029 nahradit stávající režim dodání a pořízení zboží s použitím přemístění zboží v režimu skladu.

Další změnou bude rozšíření tuzemského mechanismu přenesení daňové povinnosti tak, že se od 1. července 2028 bude vztahovat na všechna dodání zboží a služeb mezi dodavateli, kteří nejsou usazeni nebo registrováni k DPH v členském státě, kde je daň splatná. Tento režim bude možné využít tehdy, když bude příjemce plnění registrován k DPH v daném členském státě.

Výše uvedené informace jsou spíše letmým představením balíčku ViDA, jelikož se jedná o velmi komplexní soubor velkého množství změn. Některé z těchto změn budou zásadní a budou vyžadovat, aby daňové subjekty byly na tyto změny technicky připraveny, zejména na povinnosti spojené s e-fakturací. Proto nečekejte dlouho a kontaktujte svého daňového poradce a proberte s ním, co pro Vás tato opatření budou prakticky znamenat a jak se na ně vhodně připravit.

 

Zopakujme si dnešní téma na kontrolních otázkách:

 

Otázka první

Co je cílem balíčku opatření ViDA?

Modernizace systému DPH v EU. 

Otázka druhá

Kolik základních pilířů tento balíček má?

3 pilíře.

A otázka poslední

V jaké časovém horizontu budou jednotlivá opatření zaváděna do národních legislativ členských států?

Mezi lety 2025 až 2035.

 

Děkujeme za vaši pozornost a budeme se těšit znovu u dalšího chytrého podcastu. Na slyšenou.