Květen v pěti minutách s Dominikem Jurigou

0:00
04:47

Souhrn květnových aktualit přináší informace z jednání Koordinačního výboru s Komorou daňových poradců ČR. Dále se podíváme na praktické aspekty vyplňování přiznání k DPH a možným odpočtům úroků z úvěru na družstevní bydlení.


Květen v pěti minutách s Dominikem Jurigou

z kanceláře Dvořák & Juriga aneb daňové a účetní aktuality za měsíc květen roku 2025.

Souhrn květnových aktualit přináší informace z jednání Koordinačního výboru s Komorou daňových poradců ČR. Dále se podíváme na praktické aspekty vyplňování přiznání k DPH a možným odpočtům úroků z úvěru na družstevní bydlení.

Dne 30. dubna 2025 se konalo jednání Koordinačního výboru, na kterém se řešily některé otázky týkající se DPH. Jedním ze zajímavých příspěvků je posouzení náhrady škody za odcizené zboží právě z pohledu DPH. Tento příspěvek předkládali Victorie Kubínová a Tomáš Havel.

Příspěvek rozlišuje několik modelových situací. Pokud je zboží odcizeno a vlastník nedostane žádnou náhradu, nejedná se o dodání zboží a nevzniká povinnost odvést DPH. V případě, že vlastník za zboží náhradu dostane, je posouzení závislé na konkrétních okolnostech.

Pokud se například pachatel se škodou ztotožní a zaplatí cenu zboží, může jít o „dodání zboží za úplatu“. V tomto případě je třeba DPH odvést, protože vzniká vztah podobný klasickému obchodnímu vztahu – pachatel zboží má, zaplatil za něj a může s ním nakládat.

Jiná situace nastává, pokud náhradu platí někdo jiný – třeba zaměstnavatel pachatele nebo pojistitel. Pokud nedojde k převodu práva nakládat se zbožím jako vlastník, pak náhrada nemá přímý vztah ke zboží a nejde o zdanitelné plnění. V takových případech se DPH neodvádí.

Důležitou roli hraje také to, zda je odcizení řádně doloženo – například policií. Pokud není doloženo, plátce musí upravit nebo vrátit dříve uplatněný odpočet DPH. Pokud doloženo je, povinnost k úpravě odpočtu nevzniká.

Závěr? Ne každá náhrada škody je automaticky předmětem DPH. Záleží na tom, kdo ji platí, proč ji platí a zda je s odcizeným zbožím svázána natolik, že jde de facto o dodání. Tento výklad má pomoci sjednotit postupy a předejít nesrovnalostem v praxi.

Druhou zajímavou novinkou je informace pro nové plátce, kterou zveřejnila Finanční správa na svých webových stránkách. Osoby povinné k dani, které se staly plátci v průběhu kalendářního roku, mají od 1. ledna 2025 povinnost uvést veškerá plnění uskutečněná od 1. ledna daného kalendářního roku do dne předcházejícího dni, kdy se staly plátcem. Tato plnění musí vykázat na řádku 50 a rovněž na řádku 51 daňového přiznání k DPH.

Tato plnění, i když byla původně uskutečněna jako „neplátcem“ v režimu pro malé podniky, mohou mít vliv na nárok na odpočet DPH – zejména pokud osoba uplatňuje odpočet na přijatá plnění použitá pro tak zvané smíšené účely (část plnění podléhá s nárokem na odpočet, část z nich je bez nároku na odpočet). Vypořádací koeficient podle § 76 zákona o DPH určuje, v jakém rozsahu lze DPH uplatnit – a právě proto se sem nově promítají i plnění z období, kdy podnikatel ještě nebyl plátcem.

Finanční správa rozhodla, že se tyto hodnoty sice budou uvádět, ale nebudou ovlivňovat výpočet koeficientu. To se zajistí tím, že se stejná hodnota uvede nejen na řádku 50, ale i na řádku 51. Tím se „vyruší“ a nezasáhne do výpočtu odpočtu v krácené výši.

Poslední novinka tohoto dílu se týká uznatelnosti zaplacených úroků z bytových družstev. Senát schválil návrh zákona, který rozšiřuje možnost daňového odpočtu úroků i na družstevní bydlení. Zákon je nyní u prezidenta a čeká na podpis.

Doteď si mohli fyzické osoby odečítat od základu daně úroky z hypotečního úvěru, úvěrů ze stavebního spoření nebo úvěrů poskytnutého stavební spořitelnou, pokud je použily na financování vlastního bydlení. Ale lidé v družstevních bytech, kteří splácejí tak zvanou anuitu – tedy podíl na úvěru bytového družstva – takovou možnost neměli.

Nově se má tato možnost rozšířit i na poměrnou část úroků z úvěrů bytových družstev. Tedy konkrétně na tu část úroků, která odpovídá členskému podílu družstva.

Aby bylo možné úroky odečíst, je potřeba splnit několik podmínek:

  • být členem bytového družstva,
  • splácet anuitu, tedy i úroky z úvěru družstva
  • a byt musí sloužit k trvalému bydlení poplatníka nebo jeho blízkých.

Platí samozřejmě i ostatní pravidla – například maximální limit pro výši odpočtu. Účinnost zákona je navržena od 1. ledna 2026, takže změna by se poprvé projevila v daňovém přiznání za rok 2026 – bez ohledu na to, kdy se fyzické osoby staly členem družstva nebo kdy vznikl úvěr.

Pokud prezident zákon podepíše, bude to pro mnoho družstevníků vítaná daňová novinka.

Díky, že jste poslouchali! Pokud vás naše daňové novinky zaujaly, sledujte nás i příště – každý měsíc pro vás vybíráme 3 až 4 aktuální témata, která vám pomohou zorientovat se v tom nejdůležitějším ze světa daní. Mějte se dobře a těšíme se zase za měsíc – na slyšenou!